Short Track Quad Bajnokság 2. futam,
Prerov 2007. május 6.

Sikeresen vendégszerepeltek Csehországban a magyar quadosok

A cseh autocross versenyzés mekkájában, Prerovban vendégeskedett a Short Track Quad Bajnokság mezőnye a Mammut Autokrossz Országos Bajnoksággal együtt. A rendkívül izgalmas és technikás pályán nagy sikert arattak a magyar quad versenyzők, annál is inkább, mert a cseh autókrossz szakág futamain nem szerepelnek motorok.

Prerov többek között a cseh autókrossz Európa-bajnoki futamnak is otthont adó pálya, hatalmas hagyományokkal rendelkezik. Ezt a május első hétvégéjén, az esőbe hajló időjárás ellenére kilátogató húszezer szurkoló is bizonyította. A pálya nagyszerű adottságokkal rendelkezik, hiszen nagy szintkülönbségeket hidal át, van benne kifelé és befelé dőlő kanyar, derékszögű, vagy éppen folyamatosan törő visszafordítós ív, valamint egy hatalmas ugrató, amely után akár 30-40 m-t is repültek a quadok. A versenyzők már az előfutamok alkalmával nagyon lelkendeztek, a pályáról, amely mindemellett meglehetősen tempós is volt, vagyis minden egyes részvevőnek garantált volt az adrenalin bomba.

A Budapesttől 420 km-re lévő pálya kétségtelenül a legtávolabbi helyszíne volt a Short Track Quad Bajnokságnak. Ennek ellenére 15-en neveztek a futamra, kilencen az 1000 cm3 alatti motorok számára kiírt STQ1-es kategóriában, 9-en pedig a 440 cm3 alattiak számára kiírt STQ2-es kategóriában.

STQ1-ben megismétlődött a nyirádi futam végeredménye, azzal a kivétellel, hogy ezúttal Tóth Demeter lerajtolta Kazár Miklóst és az első két kanyarban, hatalmas csatában ugyan, de elsőnek fordult. Kazár már az első körben visszavette az első helyét. Előnyét a célig folyamatosan növelte és tisztán nyerte a versenyt, csapattársa, Tóth Demeter előtt. A harmadik helyet Kunkli Tivadar, egy kölcsön kapott, igazából a 440 cm3 alatti kategóriába való motorral szerezte meg.

Az első három Suzuki mögött Laczkó Gellért lett a harmadik Yamahával, megelőzve az idén először induló Negyedi Ferencet, Lévai Gergely, a szintén újon Orosz Zsoltot, Ludas Zoltánt és Fridel Balázst.

Nagyon izgalmas futamot hozott ezúttal is az STQ2 kategória. Itt Nyirádhoz hasonlóan a Yamahás Kovács János nyert. A kisebbik kategóriában a pálya gyorsasága a Yamaháknak kedvezett. Ez döntötte el a második helyért folytatott igazi ádáz küzdelmet. A Tóth testvérpár ugyanis a célvonalig szinte fej-fej mellett motorozott. Végül a második helyet a Yamahás Tóth Szilárd szerezte meg, a Suzukis Tóth Attila előtt.

A negyedik helyen Farkas János végzett, akit Rakovits Zoltán és Ladányi Károly követtek. Mindhárman Suzukival.

Kazár Miklós, Suzuki, STQ1 1. helyezett: - Nagyon tetszett a pálya. Még a döntőben is összeszorult a gyomrom, amikor az ugratónak nekifutottam. Fantasztikus érzés volt itt versenyezni. Sikerült mind a három előfutamot megnyerni. A döntőben a középső rajthelyet választottam, ami rossz döntés volt, valamelyik széléről kellett volna indulni. Ezért az első kanyarban csak másodiknak fordultam, de még az első körben sikerült megelőznöm Tóth Demetert. Örülök az újabb győzelemnek, és hogy vezetem a bajnokságot.

Tóth Demeter, Suzuki, STQ1 2. helyezett: - Sokkal elégedettebb voltam magammal, mint Nyirádon. Nagyon kemény pálya a prerovi, az ugrató után kétszer is lecsúszott a kezem a kormányról. Azt hiszem, ennél többet most nem tudtam volna kihozni a motoromból. (Kazár) Miki nagyon gyors volt, nem lehetett őt megverni.

Kunkli Tivadar, Suzuki, STQ1 3. helyezett: - Amiért jöttem, az meglett. A versenymotorom technikai okok miatt nem lett kész a futamra, ezért egy kölcsön quaddal álltam rajthoz, ami igazán a 440 cm3 alatti kategóriába való. A harmadik helyet tűztem ki célul. Ezt sikerült teljesíteni. A következő versenyen már az éles motorommal indulok, és szeretném megszorítani Kazár Mikit.

Kovács János, Yamaha, STQ2 1. helyezett: - Nagyon nehéz pálya volt, de a csapatomtól most is tökéletesen felkészített motort kaptam. Sok egyéni fejlesztés van a Yamahámban, főleg a futóműben és a motorban. Jó volt a gumiválasztásunk is, úgyhogy tökéletes verseny volt. Nagyon kellett koncentrálni, mert gyors a pálya, de a rövid futamok miatt akár egy megcsúszással is több helyezést lehet veszíteni, ezért nagyon precízen kellett versenyezni.

Tóth Szilárd, Yamaha, STQ2 2. helyezett: - Nagyon örülök a második helyezésnek. A testvéremmel nagyon komoly versenyt vívtunk. Végig ott jött mögöttem, de azt hiszem, hogy ez a gyors pálya, a jobban ülő Yamahámnak kedvezett. Mindig szoktuk egymást cukkolni az eredménnyel, úgyhogy most rajtam a sor.

Tóth Attila, Suzuki, STQ2 3. helyezett: - Most ennyit tudtam kihozni a Suzukimból. Nagyon szerettem volna, ha esik az eső, mert akkor eltűnik a motorok közötti különbség. Nagyon tetszett a pálya, főleg az ugrató. Eleinte nem is nagyon mertem elvállalni, de a versenyen már persze ment. Örülök az újabb dobogós helyezésemnek.